СУЧАСНІ РЕФОРМИ І НАРОДЖУВАНІСТЬ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
5-04-2012, 12:10

 (голосів: 0)

Предмет: Національна економіка

     Наприкінці 2010 року в Україні започатковане реформування економіки шляхом оприлюднення, обговорення і впровадження пенсійної реформи, податкового і трудового кодексів, а також реформування житлово комунального господарства. Згадані документи безсумнівно вплинуть на народжуваність населення України.

 

     Оскільки, саме вони в значній мірі визначатимуть добробут родин і демографічну поведінку населення. На сьогоднішній день слабо вивчені механізми можливого впливу реформування економіки на народжуваність населення, а тому будь-які дослідження, пов’язані з цією проблематикою, є потрібні, актуальні і своєчасні.

 

     Всього за 2009 рік в Україні народилося 51 2526 осіб, померло 706740 осіб, в результаті природний приріст становив – 194214 осіб. Отже, незважаючи на незначне зростання народжуваності в останні роки природний приріст населення є від’ємним. Такий низький рівень народжуваності в Україні зумовлений рядом факторів, серед яких найважливішими, на нашу думку, є низький рівень доходів населення, високий рівень безробіття, високий рівень оплати за житлово-комунальні послуги тощо. В той же час, реформи, які передбачаються здійснити в найближчий час в Україні, розцінюються як непопулярні, оскільки вони зумовлять зниження реальних доходів населення і посилять невпевненість у завтрашньому дні.
 

     В таких умовах, навіть незначне зменшення доходів населення може викликати зменшення народжуваності і зростання смертності. Судячи з нових тарифів на житлово-комунальні послуги та із темпів зростання цін на продукти харчування, які очікуються у 2011 році, частка витрат в сукупному доході сім’ї на оплату житлово-комунальних послуг та харчування зросте. Це означає, що зменшаться фінансові можливості щодо купівлі ліків, санаторно-курортного лікування та відпочинку. В результаті і надалі зростатиме захворюваність та смертність населення.

 

     Так, уже з 1 січня передбачено збільшити оплату житлово-комунальних послуг на 30% у м. Києві. Зросте така оплата і в інших містах України. Зменшиться сукупний дохід українських родин і в результаті пенсійної реформи, що також стане потужним фактором, зменшення доступу багатьох громадян до послуг охорони здоров’я та до інших благ. Хоча передбачалося, що в результаті пенсійної реформи буде досягнуто ряд переваг, на сьогоднішній день очевидно, що проблем може тільки додатися. Адже, обмеження максимального розміру пенсій та збільшення пенсійного віку для державних службовців зумовить зростання потреби в робочих місцях в інших сферах діяльності, оскільки зросте тривалість зайнятості робочих місць в управлінській сфері використовуваними кадрами.
 

     Зросте тривалість використання робочих місць і в інших сферах. Адже, уряд пропонує поступово підвищити пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років, щорічно збільшуючи його на 6 місяців кожного року, починаючи з 1 лютого 2011, а для чоловіків, що працюють на державній службі, – до 62 років з 2013 року. Сказане дозволяє припустити, що в найближчі роки загостряться проблеми працевлаштування молоді, а також проблеми виховання підростаючого покоління. Молоді подружжя відкладатимуть народження дітей до часу, коли бабусі виходитимуть на пенсію. Крім того, сумнівним є і те, що перший етап пенсійної реформи, про який йдеться у проекті Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», і ухвалення якого, за розрахунками уряду, призведе до суттєвого скорочення дефіциту пенсійного фонду. Адже, управлінців, які претендуватимуть на високі пенсії, є вже і не так багато. Крім того, пенсійна реформа спровокує відтік працюючих з органів внутрішніх справ. Згідно з твердженням Василя Фаринника, заступника Міністра внутрішніх справ, людей лякає те, що планка пенсії буде відтягнута на 5 років, і тому ця невизначеність, на жаль, спонукає людей писати рапорти на звільнення. Такі люди не бачать себе в органах внутрішніх справ після того, як буде проведено реформу.

 

     Підсумовуючи зазначимо, що погляди на вплив сучасних реформ на демовідтворення з позиції сьогоднішнього дня є нерівнозначний. Очевидно, що в перспективі можна очікувати як позитивних, так і негативних наслідків.

 

     Враховуючи це, важливо ще раз детально проглянути можливі варіанти розвитку подій, поки окремі реформи та нормативноправові акти, згідно з якими вони будуть проводитись, перебувають в стадії обговорення. Це слід зробити з метою покращення окремих положень, згаданих в цій статті документів. Одночасно, слід здійснювати моніторинг настроїв населення, публікацій вчених, пов’язаних з цією проблематикою для того, щоб вчасно відреагувати на них. Будь-які реформи – це кропітка праця суспільства та відповідна поведінка населення. Саме тому, українські родини знають, що буде нелегко, і сподіватися на позитивні зміни в сфері відтворення населення не доведеться. Тому треба вести велику роз’яснювальну роботу серед населення, щоб люди добре знали суть реформ, вміли відстоювати свої права, будуючи нове суспільство.

Переглянуто: 620
Коментарів: 0

Коментарі:

Залишити коментар